Parę dni temu do mojej firmy przyszło pismo wzywające do zapłaty 115 zł za wpis do Krajowego Rejestru Pracowników i Pracodawców. W ferworze comiesięcznych rachunków, faktur i – wstyd się przyznać – mandatów, jakie płacę, z pośpiechu chciałem opłacić i ten dokument. Chwila refleksji wystarczyła jednak, by zdemaskować oszustwo…

Pisząc „oszustwo” zapewne narażam się na gromy ze strony Krajowego Rejestru Pracowników i Pracodawców, bo w istocie pismo balansuje na granicy prawa. Jakkolwiek jego intencja jest jednoznaczna: wprowadzenie adresata w błąd i nakłanianie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, posiada więc znamiona wyłudzenia, a to podpada pod art. 286 kodeksu karnego.

O co chodzi? Otóż pismo w istocie tylko INFORMUJE, że istnieje coś takiego jak Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców, w którym umieszczono dane firmy adresata. Zawiera jednak cały szereg elementów sugerujących, iż wpis taki jest płatny a opłata – nieuchronna; mamy tu bowiem:

 • powołanie się na ustawę z 15 września 2000 r. (choć nadawca nie precyzuje, o którą chodzi: zapewne kodeks spółek handlowych, ale może jednak tę o referendum lokalnym?;) – niech odbiorca sam się wysili, by to sprawdzić) – już samo przytoczenie ciężkiego Dziennika Ustaw na dzień dobry nomen omen USTAW-ia czytelnika w pozie należytej powagi,
 • pojawia się sformułowanie, że zamieszczenie wpisu „wymaga uregulowania opłaty” (choć kawałek dalej mamy sprytnie wplecione wyrażenie „opłata fakultatywna”, co niejednemu odbiorcy już umknie),
 • jest wreszcie to, co lamparty lubią najbardziej, czyli call to action – wezwanie („prośba”) do uregulowania opłaty we wskazanym terminie.

Zresztą, sam zobacz, jak wygląda ów cudak prawno-wyłudzeniowy:

Rodzi się pytanie, jak wielu odbiorców ureguluje ową fakultatywną, ale jakże sugestywnie przedstawioną opłatę! Tym bardziej, że nazwa podmiotu domagającego się wpłaty brzmi przecież niepokojąco podobnie do takich organów, jak Krajowy Rejestr Długów czy inne rejestry krajowe (w tym Sądowy).

Wiedziony swym śledczym nosem zajrzałem do KWW (Kopalnia Wiedzy Wszelakiej), czyli do Wujka Google’a. Ten zdradził mi – bynajmniej nie w sekrecie – że podobne pisma dostali masowo przedsiębiorcy w całej Polsce. Część z nich bezmyślnie zapłaciła, część – nieco tylko bardziej myśląca – zaczęła mnożyć pytania na rozlicznych forach, czy opłaty od KRPiP są obowiązkowe…

Dla mnie sprawa jest jednoznaczna – wulgarne oszustwo ubrane w złudną otoczkę „marketingu urzędowego”. Nie ma tu odcieni szarości – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z Warszawy (ul. Złota 59) ma intencję jednoznaczną i godną pożałowania. A jeśli właściciele firmy zechcą wejść w polemikę, to przypomnę orzeczenie i grzywnę nałożoną parę lat temu przez prezesa UOKiK na jedną z największych firm windykacyjnych za stosowanie podobnych (choć w innych okolicznościach) praktyk.

Zresztą wszystkim adresatom, którzy otrzymali podobnej treści wezwanie, radzę zgłaszać sprawę do UOKiK – takim hydrom należy na bieżąco ukręcać głowy, abyśmy któregoś dnia nie obudzili się w zamerykanizowanym systemie pułapek marketingowo-urzędowych. A ze zgrozą obserwuję od kilku lat, że tego typu „przedsięwzięć” bazujących na dwuznacznych komunikatach i – przede wszystkim – ludzkiej bierności i braku reakcji na takie działania – przybywa…

Apel: aby informacja o nieetycznych działaniach Krajowego Rejestru Pracowników i Pracodawców dotarła do jak najszerszego grona osób, bardzo proszę o rozpowszechnienie tej informacji – zarówno przez serwisy w rodzaju Wykop.pl, jak i na Facebooku oraz bezpośrednio do Waszych znajomych (zwłaszcza tych, którzy prowadzą firmę) – być może uchroni to kogoś z nich przed naciągactwem KRPiP.

PS (dodano 17.12.2012): O rosnącej skali działań naciągaczy udających urzędy świadczą komunikaty i ostrzeżenia, publikowane przez oficjalne organy administracyjne. Poniżej alert wyświetlany zalogowanym użytkownikom w systemie CEIDG:

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – Reklama – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Maciej Dutko

Maciej Dutko

przedsiębiorca, Certyfikowany Wykładowca Allegro, autor kilkunastu książek, w tym bestsellerów „Targuj się! Zen negocjacji”, „Efekt tygrysa”, „E-biznes. Poradnik praktyka”. Pomysłodawca i współautor kultowej „Biblii e-biznesu” – najważniejszej książki w branży e-commerce w Polsce.

Wykładowca w kilkunastu uczelniach biznesowych w całym kraju (studia podyplomowe i MBA). Twórca autorskiego szkolenia „E-biznes do Kwadratu”. Felietonista Onet.pl oraz „Magazynu Sprzedawców Internetowych Mensis.pl„, gościnnie piszący również dla magazynu „Online Marketing Poland”. Karierę rozpoczynał jako redaktor elektronicznych serwisów informacyjnych w TVP Wrocław.

Właściciel Grupy Dutkon.pl; w jej skład wchodzą m.in.: AkademiaInternetu.pl (blog i szkolenia dla e-biznesu), Audite.pl (poprawa skuteczności sprzedażowej ofert), Korekto.pl (firma edytorska), e-sklep RepublikaWiedzy.pl.

Przez serwis WhitePress.pl uznany za jedną ze 100 najbardziej inspirujących osób polskiej branży interaktywnej.

Zobacz wszystkie wpisy

76 komentarzy

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Maciej Dutko

Maciej Dutko

przedsiębiorca, Certyfikowany Wykładowca Allegro, autor kilkunastu książek, w tym bestsellerów „Targuj się! Zen negocjacji”, „Efekt tygrysa”, „E-biznes. Poradnik praktyka”. Pomysłodawca i współautor kultowej „Biblii e-biznesu” – najważniejszej książki w branży e-commerce w Polsce.

Moje książki i szkolenia

Polecam

Ekskluzywne szkolenie dla nieruchomościowców!
Hotel Arłamów****, 14-15.12.2019

Oscar Czytelników dla „Biblii e-biznesu 2”!

Najlepsza Książka Roku
oraz nr 1 w kategorii "Biznes IT" Biblia e-biznesu 2

Popraw się i sprzedawaj skuteczniej!

Audyt ofert Allegro i stron WWW:


Usługi edytorskie:

Korzystam i polecam

 • Hosting i domeny od lat mam w Domeny.tv – kocham ich za indywidualne podejście i pomoc zawsze, kiedy jej potrzebuję (czego nie dały mi ani Nazwa.pl, ani OVH, ani Home.pl)
 • Dużo podróżuję. Noclegi zamawiam zwykle przez Agoda.com – cenię olbrzymi wybór i szybki proces rezerwowania.
 • Jeśli nie hotele, to Airbnb – to genialna alternatywa, zwłaszcza na wyjazdy z przyjaciółmi, kiedy chcemy zamieszkać w jednym miejscu. I w sensownych cenach!
 • Często wyjeżdżam za granicę. Dzięki karcie Revolut skończył się koszmar biegania po kantorach i wymieniania walut – wszędzie płacę jedną kartą bez absurdalnych różnic kursowych.
 • Wysyłamy sporo przesyłek kurierskich. A wszystkie przez wygodny serwis Furgonetka.pl.
 • Aby nie mieć wielu kart płatniczych w portfelu, wszystkie noszę w jednej – Curve to wygodna i rewolucyjna „wielokarta”.
 • Jeśli dobre i praktyczne książki, to tylko w moim ukochanym Helionie!
 • Z taksówek korzystam rzadko, ale jeśli już – wybieram Ubera lub Bolta, bo uwielbiam ich wygodne i funkcjonalne aplikacje.
 • Jeszcze bardziej lubię elektryczne auta na minuty. Dlatego często wypożyczam Vozillę.

Rekomenduję tylko to, co sam lubię i z czego korzystam. Jeśli i Ty skorzystasz z moich rekomendacji, otrzymam drobną prowizję od firm, które polecam. A więc wygrywamy wszyscy i promujemy dobre i innowacyjne biznesy. Dzięki!

Subscribe to our newsletter

 

Subscribe to our newsletter

 
Szkolenie E-biznes do Kwadratu
Kultowe szkolenie dla e-sprzedawców "E-biznes do Kwadratu"
• 18,5 godzin wideo,
• 33 proste techniki na zwiększenie sprzedaży,
• 42 przystępne moduły tematyczne,
• 286 konkretnych wytycznych,
• 792 pouczające kejsy,
• ponad 1300 audytów ofert e-sprzedażowych,
• nawet 100-krotne wzrosty sprzedaży!
• 10 tys. przeszkolonych e-sprzedawców!
Nieruchomościowe seppuku