Do naszej Kancelarii zgłosiło się już kilku pierwszych klientów, którzy otrzymali propozycje ugody ze strony Pana Jarosława Wagnera, prezesa łódzkiego Stowarzyszenia Ochrony Konsumentów Patronus. Niestety, jest wielce prawdopodobne, że w związku z ostatnią zmianą prawa (więcej tu) może to w konsekwencji oznaczać powtórkę z lat 2012-2013.

ensis

We wskazanym okresie Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów Patronus zajmowało się masowym wyszukiwaniem zapisów niezgodnych z prawem, tak zwanych klauzul niedozwolonych w regulaminach sklepów internetowych. Po ich odnalezieniu przedstawiciel stowarzyszenia kontaktował się za pośrednictwem poczty e-mail z propozycją ugody, tj. zapłatą określonej sumy pieniężnej na rzecz Stowarzyszenia w zamian za rzekome cofnięcie pozwów, które Stowarzyszenie skierowało do warszawskiego Sądu Okręgowego XVII Wydział Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rzekome, ponieważ zgodnie z prawem w sprawach o uznanie postanowienia wzorca umowy (czyli np. regulaminu) za niedozwolone nie jest możliwe cofnięcie pozwu. O tym, że ugody takie nie mają praktycznie mocy prawnej, a także nie powinno się ich zawierać pisaliśmy tu. Ci, którzy nie ulegli szantażom, zostali pozwani, natomiast Ci, którzy zapłacili, ponieśli koszty nie tylko ugody, ale i czasami późniejszych spraw skierowanych do sądu mimo zawartej ugody.

Konsekwencją powyższego był fakt, że warszawski SOKiK dosłownie zalała fala pozwów od różnego rodzaju stowarzyszeń „prokonsumenckich”, w tym przede wszystkim od Stowarzyszenia Ochrony Konsumnetów Patronus. W sprawach prowadzonych przez naszą kancelarię, większość naszych Klientów wygrała ze wspomnianym Stowarzyszeniem. Niestety, zmiana prawa, o której mowa powyżej, uniemożliwia skuteczne skorzystanie z głównej linii obrony. Jednocześnie otwiera ona drogę stowarzyszeniom do pozywania przedsiębiorców na tych samych zasadach, co wcześniej, jednakże ze znacznie większą szansą wygrania takich spraw. Przypomnijmy, że poprzednia batalia z przedsiębiorcami, o ile była w większości przegrana przez Stowarzyszenie Ochrony Konsumnetów Patronus, to nie spowodowała właściwie żadnych konsekwencji finansowych dla samego Stowarzyszenia (koszty sądowe były niemożliwe do ściągnięcia).

Biorąc pod uwagę obecną sytuację, przedsiębiorcy w tym głównie sklepy internetowe, jeszcze bardziej powinny zadbać o prewencję i poprawny regulamin, bez klauzul niedozwolonych. Natomiast w przypadku pozwu, koniecznie trzeba na niego odpowiedzieć, o czym pisaliśmy tu.

Konrad Cioczek

Partner Zarządzający

ENSIS Kancelarii Doradztwa Prawnego

Cioczek & Szajdziński S.C.

[źródło: www.ensiskancelaria.com]

PS. A może ktoś z Twoich bliskich lub znajomych prowadzi e-sklep? Udostępnij ten artykuł na Fb czy Twitterze, a pomożesz uchronić go przed nieprzyjemnościami ze strony łowców e-skalpów. Dziękuję!

Maciej Dutko

Maciej Dutko

przedsiębiorca, Certyfikowany Wykładowca Allegro, autor kilkunastu książek, w tym bestsellerów „Targuj się! Zen negocjacji”, „Efekt tygrysa”, „E-biznes. Poradnik praktyka”. Pomysłodawca i współautor kultowej „Biblii e-biznesu” – najważniejszej książki w branży e-commerce w Polsce.

Wykładowca w kilkunastu uczelniach biznesowych w całym kraju (studia podyplomowe i MBA). Twórca autorskiego szkolenia „E-biznes do Kwadratu”. Felietonista Onet.pl oraz „Magazynu Sprzedawców Internetowych Mensis.pl„, gościnnie piszący również dla magazynu „Online Marketing Poland”. Karierę rozpoczynał jako redaktor elektronicznych serwisów informacyjnych w TVP Wrocław.

Właściciel Grupy Dutkon.pl; w jej skład wchodzą m.in.: AkademiaInternetu.pl (blog i szkolenia dla e-biznesu), Audite.pl (poprawa skuteczności sprzedażowej ofert), Korekto.pl (firma edytorska), e-sklep RepublikaWiedzy.pl.

Przez serwis WhitePress.pl uznany za jedną ze 100 najbardziej inspirujących osób polskiej branży interaktywnej.

Zobacz wszystkie wpisy

2 komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Maciej Dutko

Maciej Dutko

przedsiębiorca, Certyfikowany Wykładowca Allegro, autor kilkunastu książek, w tym bestsellerów „Targuj się! Zen negocjacji”, „Efekt tygrysa”, „E-biznes. Poradnik praktyka”. Pomysłodawca i współautor kultowej „Biblii e-biznesu” – najważniejszej książki w branży e-commerce w Polsce.

Moje książki i szkolenia

Polecam

Ekskluzywne szkolenie dla nieruchomościowców!
Hotel Arłamów****, 14-15.12.2019

Zarabiaj na Amazonie!

Oscar Czytelników dla „Biblii e-biznesu 2”!

Najlepsza Książka Roku
oraz nr 1 w kategorii "Biznes IT" Biblia e-biznesu 2

Popraw się i sprzedawaj skuteczniej!

Audyt ofert Allegro i stron WWW:


Usługi edytorskie:

Subscribe to our newsletter

 

Subscribe to our newsletter

 
Szkolenie E-biznes do Kwadratu
Kultowe szkolenie dla e-sprzedawców "E-biznes do Kwadratu"
• 18,5 godzin wideo,
• 33 proste techniki na zwiększenie sprzedaży,
• 42 przystępne moduły tematyczne,
• 286 konkretnych wytycznych,
• 792 pouczające kejsy,
• ponad 1300 audytów ofert e-sprzedażowych,
• nawet 100-krotne wzrosty sprzedaży!
• 10 tys. przeszkolonych e-sprzedawców!
Nieruchomościowe seppuku