Co zamachy we Francji mają wspólnego z internetem? Obawiam się, że więcej, niż nam się wydaje. Obawiam się też, że śmierć stukilkudziesięciu osób to dopiero początek wobec fali nienawiści, która zaczyna zbierać żniwo w cyberświecie.

Jako człowiek, który od lat walczy o zdrowy i etyczny internet, od 14 listopada (dzień po zamachach w Paryżu) z fascynacją obserwuję, jak genialnie radykalizm islamski (czyli w sumie nic nowego) obudził radykalizm, fundamentalizm i fanatyzm wśród – spokojnych na co dzień – internautów. Czyli nas – ludzi, którzy nagle ostentacyjnie zaczęliśmy wyrzucać swoich znajomych z Facebooka, wytaczać działa pseudo-dialektyki i – generalizując – palić na e-stosach każdego, kto choćby opuścił właśnie solarium („śniadszy – musi, że terroryst”).

Stoparędziesiąt ofiar zamachów – to jedno. Ale setki milionów zwaśnionych i gotowych rzucać się sobie wzajemnie do oczu i gardzioł internautów… – może tak naprawdę nie chodzi o dżihad, ale o e-dżihad, i nie o strach czy terror, ale o falę hejtu na niespotykaną dotychczas skalę? Hejtu, który ma stanowić zalążek olbrzymiego rozłamu w myśleniu „zachodniego” świata: jego wartości, kultury i – względnej, bo względnej, ale jednak – spójności?

Hejtu, który nie wymaga kul, bomb ani maczet. I który robiony jest naszymi własnymi rękami – rękami marionetek, sterowanych przez nieobiektywne już media oraz przez własną ignorancję i nieznajomość kontekstu szerszego niż „setki warszawiaków zapaliły znicze przed ambasadą” oraz „dziś wszyscy jesteśmy Francuzami” lub „zmień swoje zdjęcie profilowe na niebiesko-biało-czerwone”.

Tym, którzy chcą wniknąć, zrozumieć i obronić się przed drogą na mentalne skróty, polecam (proroczą? wcale nie!) książkę „Obóz świętych”. Problemy nie są nowe; nowe i niebezpieczne są nasze – Drodzy Żywi Ludzie – ekstremalne i przerażające reakcje. Nie wobec „imigrantów”, „muzułmanów” czy „terrorystów”, ale wobec nas samych…

 

PS. Jeśli uważasz, że ten artykuł może otworzyć oczy innym ludziom, pomóż mi w tym i udostępnij go swoim znajomym na Fb, Twiterze itp. Dziękuję…

 

 

Więcej: Dutko.pl

Maciej Dutko

Maciej Dutko

przedsiębiorca, Certyfikowany Wykładowca Allegro, autor kilkunastu książek, w tym bestsellerów „Targuj się! Zen negocjacji”, „Efekt tygrysa”, „E-biznes. Poradnik praktyka”. Pomysłodawca i współautor kultowej „Biblii e-biznesu” – najważniejszej książki w branży e-commerce w Polsce.

Wykładowca w kilkunastu uczelniach biznesowych w całym kraju (studia podyplomowe i MBA). Twórca autorskiego szkolenia „E-biznes do Kwadratu”. Felietonista Onet.pl oraz „Magazynu Sprzedawców Internetowych Mensis.pl„, gościnnie piszący również dla magazynu „Online Marketing Poland”. Karierę rozpoczynał jako redaktor elektronicznych serwisów informacyjnych w TVP Wrocław.

Właściciel Grupy Dutkon.pl; w jej skład wchodzą m.in.: AkademiaInternetu.pl (blog i szkolenia dla e-biznesu), Audite.pl (poprawa skuteczności sprzedażowej ofert), Korekto.pl (firma edytorska), e-sklep RepublikaWiedzy.pl.

Przez serwis WhitePress.pl uznany za jedną ze 100 najbardziej inspirujących osób polskiej branży interaktywnej.

Zobacz wszystkie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Maciej Dutko

Maciej Dutko

przedsiębiorca, Certyfikowany Wykładowca Allegro, autor kilkunastu książek, w tym bestsellerów „Targuj się! Zen negocjacji”, „Efekt tygrysa”, „E-biznes. Poradnik praktyka”. Pomysłodawca i współautor kultowej „Biblii e-biznesu” – najważniejszej książki w branży e-commerce w Polsce.

„E-biznes do Kwadratu” 18 h. szkolenia wideo!

E-biznes do Kwadratu "Biblia e-biznesu 2" - w bonusie!

Reklama

Moje książki i szkolenia

Oscar Czytelników dla „Biblii e-biznesu 2”!

Najlepsza Książka Roku
oraz nr 1 w kategorii "Biznes IT" Biblia e-biznesu 2

Wsparcie dla e-biznesu:

Sprzedawaj skuteczniej!

Profesjonalna korekta
i redakcja tekstów

Subscribe to our newsletter

 

Subscribe to our newsletter

 
E-biznes do Kwadratu - Program 500-
Kultowe szkolenie dla e-sprzedawców "E-biznes do Kwadratu"
• 18,5 godzin wideo,
• 33 proste techniki na zwiększenie sprzedaży,
• 42 przystępne moduły tematyczne,
• 286 konkretnych wytycznych,
• 792 pouczające kejsy,
• ponad 1300 audytów ofert e-sprzedażowych,
• nawet 100-krotne wzrosty sprzedaży!
• 10 tys. przeszkolonych e-sprzedawców!
• teraz: w "Programie 500-" :)

Zamów dziś i zdobądź dodatkowo
"Biblię e-biznesu 2" (wart. 129 zł)!