„W związku z brakiem wpłaty za rok 2017, mimo wcześniejszego wezwania pocztowego, informujemy, że dane Państwa firmy zostaną usunięte z naszej bazy danych w przypadku braku uregulowania zaległości w terminie 7 dni roboczych” – uważaj na maile, które rozpoczynają się tymi słowami!

Nie bądź osioł – nie daj się nabrać! (fot. Pixabay.com)

Z internetowymi naciągaczami walczę już od kilku lat. Jeszcze w 2012 pisałem o Krajowym Rejestrze Pracowników, przestrzegając przed „wymaganą opłatą fakultatywną” za uzyskanie wpisu.

Dziś cwaniackie pasożyty powracają jeszcze bardziej bezczelnie: rzekomy Andrzej Pluta (Ministerstwo Rozwoju) w mailu wzywa do uregulowania 325 zł opłaty za utrzymanie wpisu firmy w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Zagrożenie jest tym większe, że o ile wcześniejsze rejestry były najzwyklej wydumanymi jednostkami, o tyle teraz przestępcy bezpardonowo powołują się na faktycznie istniejącą i obowiązkową ewidencję, posługują się też domeną rządową .gov.pl, co dodatkowo ich uwiarygadnia:

Przypomnę: Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to prowadzona przez Ministerstwo Rozwoju (a wcześniej – przez Ministerstwo Gospodarki) baza przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Dodanie przedsiębiorcy do tej bazy, dokonywanie zmian we wpisie oraz wyszukiwanie informacji jest całkowicie bezpłatne, a żądanie opłat za takie czynności ma na celu doprowadzenie do niekoszystnego rozporządzenia mieniem i jest próbą wyłudzenia (art. 286 kodeksu karnego).

Przedsiębiorco, widząc tego rodzaju żądania nie ulegaj presji i nie wpłacaj pieniędzy. W razie wątpliwości odczekaj rzeczone 7 dni, a przekonasz się, że informacja o Twojej firmie nie zniknie z CEIDG.

Proszę też, abyś nie pozostawał obojętny – jeśli udało mi się przestrzec Cię przed tą pułapką, w zamian udostępnij tylko ten artykuł na swoim Facebooku albo opisz problem na swojej stronie.

 

dr Maciej Dutko – przedsiębiorca, Certyfikowany Wykładowca Allegro, autor książek „Targuj się! Zen negocjacji”„Biblia e-biznesu”„Efekt tygrysa”. Wykładowca na uczelniach biznesowych w całym kraju (studia podyplomowe i MBA). Twórca autorskiego szkolenia „E-biznes do Kwadratu”. Felietonista Onet.pl oraz „Magazynu Sprzedawców Internetowych Mensis.pl”.

Właściciel Grupy Dutkon.pl; w jej skład wchodzą m.in.: AkademiaInternetu.pl (blog i szkolenia dla e-biznesu), Audite.pl (poprawa skuteczności sprzedażowej ofert), Korekto.pl (firma edytorska), e-sklep RepublikaWiedzy.pl.

Przez serwis WhitePress.pl uznany za jedną ze 100 najbardziej inspirujących osób polskiej branży interaktywnej.

Więcej: Dutko.pl

PS Pomóż mi, proszę, walczyć z internetowymi oszustami: udostępnij ten artykuł na swoim Facebooku, Twiterze i wszędzie, gdzie tylko się da – tylko wspólnymi siłamy możemy wytępić e-pasożyty i uchronić naszych Bliskich i Przyjaciół przed złodziejami.

Dziękuję.

Maciej Dutko

Maciej Dutko

przedsiębiorca, Certyfikowany Wykładowca Allegro, autor kilkunastu książek, w tym bestsellerów „Targuj się! Zen negocjacji”, „Efekt tygrysa”, „E-biznes. Poradnik praktyka”. Pomysłodawca i współautor kultowej „Biblii e-biznesu” – najważniejszej książki w branży e-commerce w Polsce.

Wykładowca w kilkunastu uczelniach biznesowych w całym kraju (studia podyplomowe i MBA). Twórca autorskiego szkolenia „E-biznes do Kwadratu”. Felietonista Onet.pl oraz „Magazynu Sprzedawców Internetowych Mensis.pl„, gościnnie piszący również dla magazynu „Online Marketing Poland”. Karierę rozpoczynał jako redaktor elektronicznych serwisów informacyjnych w TVP Wrocław.

Właściciel Grupy Dutkon.pl; w jej skład wchodzą m.in.: AkademiaInternetu.pl (blog i szkolenia dla e-biznesu), Audite.pl (poprawa skuteczności sprzedażowej ofert), Korekto.pl (firma edytorska), e-sklep RepublikaWiedzy.pl.

Przez serwis WhitePress.pl uznany za jedną ze 100 najbardziej inspirujących osób polskiej branży interaktywnej.

Zobacz wszystkie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Maciej Dutko

Maciej Dutko

przedsiębiorca, Certyfikowany Wykładowca Allegro, autor kilkunastu książek, w tym bestsellerów „Targuj się! Zen negocjacji”, „Efekt tygrysa”, „E-biznes. Poradnik praktyka”. Pomysłodawca i współautor kultowej „Biblii e-biznesu” – najważniejszej książki w branży e-commerce w Polsce.

„E-biznes do Kwadratu” 18 h. szkolenia wideo!

Oscar Czytelników dla „Biblii e-biznesu 2”!

Najlepsza Książka Roku
oraz nr 1 w kategorii "Biznes IT" Biblia e-biznesu 2

Moje książki

Wsparcie dla e-biznesu:

Sprzedawaj skuteczniej!


"Wolny od ZUS"
- II wydanie już dostępne!Profesjonalna korekta
i redakcja tekstów

Reklama

Czytasz „Mensis”?


Kliknij okładkę i pobierz bezpłatnie najnowszy numer

Subscribe to our newsletter

 

Subscribe to our newsletter