• Akademia Internetu
 • Negocjuj skutecznie w każdej sytuacji!
 • Personal branding dla początkujących (i nie tylko)
 • Szkolenia
 • Maciej Dutko
 • Słownik Dutkonia
 • Kontakt
 • Reklama na AI
 • Sklep
 • Biblioteka E-Biznesu
 • ^

  „Rejestr CEIDG – Wezwanie do zapłaty” – przedsiębiorco, nie daj się oszukać!

  „W związku z brakiem wpłaty za rok 2017, mimo wcześniejszego wezwania pocztowego, informujemy, że dane Państwa firmy zostaną usunięte z naszej bazy danych w przypadku braku uregulowania zaległości w terminie 7 dni roboczych” – uważaj na maile, które rozpoczynają się tymi słowami!

  Nie bądź osioł – nie daj się nabrać! (fot. Pixabay.com)

  Z internetowymi naciągaczami walczę już od kilku lat. Jeszcze w 2012 pisałem o Krajowym Rejestrze Pracowników, przestrzegając przed „wymaganą opłatą fakultatywną” za uzyskanie wpisu.

  Dziś cwaniackie pasożyty powracają jeszcze bardziej bezczelnie: rzekomy Andrzej Pluta (Ministerstwo Rozwoju) w mailu wzywa do uregulowania 325 zł opłaty za utrzymanie wpisu firmy w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Zagrożenie jest tym większe, że o ile wcześniejsze rejestry były najzwyklej wydumanymi jednostkami, o tyle teraz przestępcy bezpardonowo powołują się na faktycznie istniejącą i obowiązkową ewidencję, posługują się też domeną rządową .gov.pl, co dodatkowo ich uwiarygadnia:

  Przypomnę: Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to prowadzona przez Ministerstwo Rozwoju (a wcześniej – przez Ministerstwo Gospodarki) baza przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Dodanie przedsiębiorcy do tej bazy, dokonywanie zmian we wpisie oraz wyszukiwanie informacji jest całkowicie bezpłatne, a żądanie opłat za takie czynności ma na celu doprowadzenie do niekoszystnego rozporządzenia mieniem i jest próbą wyłudzenia (art. 286 kodeksu karnego).

  Przedsiębiorco, widząc tego rodzaju żądania nie ulegaj presji i nie wpłacaj pieniędzy. W razie wątpliwości odczekaj rzeczone 7 dni, a przekonasz się, że informacja o Twojej firmie nie zniknie z CEIDG.

  Proszę też, abyś nie pozostawał obojętny – jeśli udało mi się przestrzec Cię przed tą pułapką, w zamian udostępnij tylko ten artykuł na swoim Facebooku albo opisz problem na swojej stronie.

   

  dr Maciej Dutko – przedsiębiorca, Certyfikowany Wykładowca Allegro, autor książek „Targuj się! Zen negocjacji”„Biblia e-biznesu”„Efekt tygrysa”. Wykładowca na uczelniach biznesowych w całym kraju (studia podyplomowe i MBA). Twórca autorskiego szkolenia „E-biznes do Kwadratu”. Felietonista Onet.pl oraz „Magazynu Sprzedawców Internetowych Mensis.pl”.

  Właściciel Grupy Dutkon.pl; w jej skład wchodzą m.in.: AkademiaInternetu.pl (blog i szkolenia dla e-biznesu), Audite.pl (poprawa skuteczności sprzedażowej ofert), Korekto.pl (firma edytorska), e-sklep RepublikaWiedzy.pl.

  Przez serwis WhitePress.pl uznany za jedną ze 100 najbardziej inspirujących osób polskiej branży interaktywnej.

  Więcej: Dutko.pl

  PS Pomóż mi, proszę, walczyć z internetowymi oszustami: udostępnij ten artykuł na swoim Facebooku, Twiterze i wszędzie, gdzie tylko się da – tylko wspólnymi siłamy możemy wytępić e-pasożyty i uchronić naszych Bliskich i Przyjaciół przed złodziejami.

  Dziękuję.

  Skomentuj wpis

  Subscribe to our newsletter

   

  Subscribe to our newsletter